O cestující v lůžkových a lehátkových vozech Českých drah se budou i po další čtyři roky starat stevardi a stevardky společnosti JLV, která získala kontrakt na základě otevřeného zadávacího řízení.

JLV zajistí komplexní péči o zákazníky a služby v lůžkových a lehátkových vozech národního dopravce během jízdy, ve vratných stanicích i v pražském depu. Kontrakt zahrnuje kompletní přípravu vozů před nástupem zákazníků, což zahrnuje např. úklid, stlaní, přípravu servisu jako jsou např. nápoje a hygienické balíčky atp.

Dále zahrnuje odbavení zákazníků a péči o ně během jízdy, kdy personál např. upravuje oddíly na sezení nebo ležení, průběžně se stará o čistotu a nabízí občerstvení. V ranních hodinách pak zajišťuje buzení cestujících, přípravu snídaně a další servis až po výstup cestujících. To znamená, že stevardi JLV doprovázejí „spací“ vozy po celou dobu cesty napříč Evropou, s čímž jsou spojené příslušné náklady na stravné nebo zajištění odpočinku ve vratných stanicích.

Také ve vratných stanicích se personál JLV stará o kompletní přípravu vozu pro zpáteční cestu do Prahy včetně stlaní, úklidů a dalších povinností. V rámci kontraktu zajišťuje JLV také další služby, jako je např. praní lůžkovin a ručníků.

Cestující v lůžkovém voze

Hodnota čtyřletého kontraktu mezi ČD a JLV je 488 milionů Kč. Cenu ovlivnila kumulovaná inflace za poslední 4 roky i rozšíření servisu zajišťovaného servisní společností na palubě nočních vlaků.

České dráhy nyní provozují 21 lůžkových a 9 lehátkových vozů. Ty vypravují na dvě noční relace z Prahy do Curychu, a to přes Linec a Innsbruck a přes Drážďany a Basilej, a dále na spoje z Prahy do Krakova a Varšavy,  z Prahy do Popradu, Košic a Humenného a z Prahy do Bratislavy a Budapešti. Služby jsou známé pod obchodní značkou ČD Night a cestující naleznou podrobné informace na webu www.cd.cz/cdnight. Další relace lůžkových a lehátkových vozů na území Česka zajišťují partnerské společnosti Českých drah.

Lůžkový vůz