Už minulý víkend otestovali odborníci Českých drah provoz dvojice spojených souprav a od úterý se provoz jednotek RegioFox rozšiřuje na středočeských tratích z Rakovníka do Berouna a z Berouna do Prahy přes Rudnou u Prahy. Denně budou jezdit až tři „lišky“ z pěti, které mají České dráhy ke zkušebnímu provozu k dispozici. Denně najedou zhruba 1 400 kilometrů a v pracovní dny obslouží až 38 vlaků. Na zbývajících jednotkách bude probíhat zácvik personálu, provozní údržba a odstraňování nedostatků zjištěných při zkušebním provozu.

„V současné době máme k dispozici pro zkušební provoz pět nových jednotek RegioFox. Jedna je určená pro Pardubický kraj a další čtyři pro Středočeský kraj a Prahu. Díky většímu počtu jednotek můžeme školit další strojvedoucí a postupně budeme rozšiřovat zkušební provoz ‚lišek‘ na dalších spojích. Před konečným schválením a uvedením do pravidelného provozu musí ujet dohromady nejméně 50 000 kilometrů a alespoň jedna z nich 20 000 kilometrů. Více jednotek v každodenním provozu bude znamenat rychlejší splnění tohoto požadavku a posun při schvalování jednotek do pravidelného provozu,“ připomíná Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Jednotky RegioFox jsou ve zkušebním provozu nasazovány na tratích z Berouna do Rakovníka a přes Rudnou do Prahy-Smíchova. Zdroj: Archiv ČD.
RegioFox

České dráhy mají nyní k dispozici pět jednotek RegioFox. Ty se budou každodenně střídat v provozu. Do včerejšího dne jezdila každý den jedna jednotka a o minulém víkendu byl otestován provoz ve dvojité trakci se dvěma soupravami. Ode dnešního dne se provoz rozšiřuje na celkem tři „lišky“. Společnost PESA může uvést do zkušebního provozu s cestujícími na tratích Rakovník – Beroun a Beroun – Rudná u Prahy – Praha až šest jednotek. Nové RegioFoxy slouží také k zaškolení personálu údržby v depu a strojvedoucích. Ti musejí před samostatnou službou na nových vlacích vykonat i příslušnou zkoušku ze znalosti jejich obsluhy. Zároveň probíhá na jednotkách dolaďování systémů a odstraňování nedostatků, které se projevují v rámci zkušebního provozu.

„Středočeši jsou první, kdo si může vyzkoušet nové bezbariérové vlaky a všechny jejich výhody. Vedle klimatizace jsou to například elektrické zásuvky a USB konektory pro dobíjení cestovní elektroniky, mobilních telefonů, palubní Wi-Fi síť a další výhody. Díky dalším jednotkám zařazeným do zkušebního provozu se moderními vlaky sveze už tento podzim řada cestujících. Během podzimu by mělo být schváleno a nasazeno všech deset nových jednotek RegioFox na středočeských linkách S6 a S75,“ říká Petr Borecký, radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy.

České dráhy objednaly 76 nových jednotek RegioFox. Ty jsou určeny pro provoz ve Středočeském kraji a v Praze, na Vysočině, v Jihočeském, Plzeňském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Ještě v letošním roce by mělo být uvedeno do provozu okolo dvaceti souprav a dodávky dalších budou pokračovat v příštím roce. Maximální rychlost nových vlaků je 120 km/h a výkon je 750 kW. Nabízejí celkem 115 míst k sezení a prostory pro cestující na vozíku, dětské kočárky nebo pro přepravu jízdních kol. Jsou vybaveny moderním evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS a komunikačním systémem GSM-R. Od zahájení zkušebního provozu ujely jednotky RegioFox skoro 21 000 kilometrů.