V olomouckém depu je již polovina z plánované třiceti kusové flotily moderních elektrických jednotek RegioPanter. Tři vlaky z předchozí série tento týden doplnila jedenáctá a dvanáctá jednotka v nejnovějším provedení. RegioPantery nabízejí cestujícím komfortní bezbariérové cestování v klimatizovaných prostorech vybavených palubní Wi-Fi sítí a zásuvkami 230 V 50 Hz AC a USB konektory k dobíjení drobné cestovní elektroniky.

RegioPanter

„V Olomouckém kraji uvádíme do provozu plynule nové jednotky RegioPanter vyráběné společností Škoda Group. Poslední dvě jednotky jsme převzali tento týden a bez odkladu je uvádíme do provozu. Přišly tak doslova jako dárek ‚pod stromeček‘ pro obyvatele Olomouckého kraje a ještě během svátků se zapojí do pravidelného provozu. Společně se třemi jednotkami z předchozí série je v Olomouci už 15 z celkem plánovaného počtu 30 vlaků RegioPanter. Nyní obsluhují linky Šumperk – Uničov – Olomouc – Přerov – Nezamyslice – Vyškov na Moravě a Kouty nad Desnou – Zábřeh na Moravě – Olomouc – Prostějov – Nezamyslice. Do jara bude v kraji jezdit všech 30 moderních vlaků a obslouží všechny plánované linky v Olomouckém kraji,“  říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

České dráhy převzaly elektrické jednotky 640.208 a 640.217 v tomto týdnu. Zbývajících 15 vlaků bude dodáno do jara 2024 a nahradí zbývající klasické soupravy s lokomotivou nebo elektrické jednotky řady 460 přezdívané jako „Tornáda“. V současnosti najezdí moderní jednotky na území kraje každý den v průměru přes 7 300 kilometrů.

Nejpozději od jara 2024 zamíří RegioPantery i na třetí krajskou linku Olomouc – Přerov – Hranice na Moravě – Vsetín a celkový denní běh po krajských tratích se zvýší na v průměru na více než 11 300 kilometrů denně a celková kapacita nových elektrických jednotek bude více než 7 000 míst k sezení.      

S novým jízdním řádem vzrostl počet RegioPanterů nasazených i na linku z Hranic na Moravě do Ostravy a koncem roku 2024 obslouží stejný typ vlaků spoje z Přerova do Otrokovic a Břeclavi. 

Elektrické jednotky RegioPanter jsou moderní bezbariérové vlaky vybavené klimatizací, palubní sítí Wi-Fi, možností napájení cestovní elektroniky ze zásuvek 230 V 50 Hz AC a USB kontaktů a v nejnovější verzi nabízí také dobíjení elektrických invalidních vozíků a elektrokol. Vlaky disponují velkým prostorem pro umístění invalidních vozíků, kočárků, jízdních kol a dalších objemných zavazadel. RegioPantery jsou vybaveny nejmodernější bezpečnostní a komunikační technikou, jako jsou evropský vlakový zabezpečovač ETCS nebo radiokomunikace GSM-R.