Na první prosincový víkend připravily České dráhy ve spolupráci s organizací ROPID a dalšími partnery tradiční mikulášské jízdy parními vlaky. Centrem dění se stane nádraží Praha-Vršovice, odkud několikrát během soboty a neděle vyrazí historický vlak v čele s parní lokomotivou 434.2186, zvanou „Čtyřkolák“, a také oblíbený vlak Cyklohráček, který se o tomto víkendu promění v Čertohráček.

Historický vlak v čele s parní lokomotivou „Čtyřkolák“ bude oba dny vyjíždět z nádraží Praha-Vršovice. Na sobotu jsou připraveny tři jízdy z vršovického nádraží do Libčic nad Vltavou, cestou vlak zastaví na pražském hlavním nádraží. Tradičně nejatraktivnější bude sobotní večerní jízda, jejímž vrcholem bude ohňostroj.

V neděli se parní vlak vydá na okružní jízdu Posázavím do Týnce nad Sázavou, kde na účastníky budou v prostorách místního hradu čekat nejen vánoční výstavy. První se jmenuje „Šatičky pražského jezulátka – královská garderoba“ a druhá „Vánoce dříve i dnes“. Nebude tu chybět již tradiční minitržistě s drobným občerstvením, vánoční dílničky pro děti a Ježíškova pošta. Ve 14:34 bude parní vlak dále pokračovat po okružní trase přes Čerčany zpět do Prahy-Vršovic, kde svoji jízdu v 16:18 ukončí.

Ve vlacích bude řazen také historický bufetový vůz s vánoční nabídkou občerstvení a služební vůz pro přepravu kočárků.

Ve zvláštních vlacích pojede o víkendu i mikulášská družina. Zdroj: Archiv ČD.
Mikulášská družina

Několik jízd nabídne o víkendu také Čertohráček, ve kterém si děti mohou během cesty hrát a k dispozici zde bude i občerstvení s nabídkou ČD Minibar. Cestující sveze oba dva dny z vršovického nádraží do Vraného nad Vltavou, Hostivice a Slaného. Poslední sobotní jízda, doveze cestující, stejně jako parní vlak, na ohňostroj v Libčicích nad Vltavou.

Ve všech těchto vlacích bude procházet mikulášská družina. Hodné děti dostanou od Mikuláše malý dárek, pro ty zlobivé bude mít čert připraveno uhlí z lokomotivy.

V sobotu bude ve stanici Praha-Vršovice probíhat doprovodný program. Budou zde stánky organizátorů a partnerů akce, chybět nebude občerstvení a potkáte i oblíbeného slona Elfíka. Najdete zde také ukázku modelových kolejišť a děti z DDM Praha 5 budou zpívat koledy u vánočního stromečku.

Jízdné v mikulášských vlacích

Parní vlak

Platí zvláštní jízdné s tzv. globální cenou. Dětem od 6 do 18 let, držitelům průkazů ZTP, ZTP/P a jejich průvodcům je určena zlevněná varianta jízdenek.

Jízdenky je možné zakoupit v předprodeji ve všech pokladnách a na e-shopu ČD, případný doprodej do vyčerpání kapacity volných míst bude možný u průvodčího před odjezdem každého vlaku.

sobota 2. prosince 2023

  • Praha-Vršovice – Libčice nad Vltavou a zpět, základní 390 Kč / zlevněná 290 Kč

neděle 3. prosince 2023

  • celý okruh Praha-Vršovice – Praha-Vršovice, základní 490 Kč / zlevněná 390 Kč
  • Praha-Vršovice – Týnec nad Sázavou, základní 390 Kč / zlevněná 290 Kč
  • Týnec nad Sázavou – Praha-Vršovice, základní 290 Kč / zlevněná 190 Kč

Čertohráček

  • Platí standardní jízdné ČD, PID, a One Ticket.
  • Prodej jízdenek je zajištěn u všech pokladních přepážek ČD a u průvodčího ve vlaku.

Soubory ke stažení

  • JŘ Mikulášských vlaků v Praze (2. a 3. 12. 2023) (386,29 KB)