Již tuto středu 1. května začíná pravidelná sezóna nostalgických jízd na trati z Břeclavi do Lednice. Milovníci železnice se mohou těšit na oblíbený motorový  vláček Hurvínek, který České dráhy vypraví každou sobotu, neděli a ve státní svátky od května až do konce září. Ve dvou termínech pak motoráček nahradí historická souprava s parní lokomotivou Skaličák. Vedle zážitku z jízdy historickými vlaky mohou cestující spojit výlet například s návštěvou Lednicko-valtického areálu.

Hurvínek, historický motoráček z 50. let minutého století, bude jezdit o jarních a letních víkendech a svátcích od 1. května do 29. září 2024. V rámci akce „Expresem do Lednice“ vystřídá motoráček ve dvou termínech, o sobotách 18. května a 7. září, na trati parní lokomotiva Skaličák, která potáhne historické vozy Rybáky a historický restaurační vůz. České dráhy vypraví vždy čtyři vlaky z Břeclavi do Lednice a zpět. První parní vlak, který pojede 18. května, bude mimořádně vyjíždět ze stanice Brno hl.n.

Vedle zážitku z jízdy historickým vlakem čeká na návštěvníky spousta dalších atrakcí. Navštívit mohou např. Lednicko-valtický areál, lednická muzea, lázně nebo řemeslný pivovar.

Obec Lednice, která bývá právem nazývána perlou jižní Moravy, návštěvníkům nabízí spoustu přírodních i kulturních památek, kolonády, rybníky a řadu drobných romantických staveb. V okolí zámku se nachází nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, která je zapsána na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Lednický zámek je pak jedním z nejkrásnějších komplexů anglické novogotiky v Evropě.

Aktuální informace o jízdách historických vlaků budou průběžně zveřejňovány na internetových stránkách www.cdnostalgie.cz a v aplikaci Vlakem na výlet.

Motorový vůz Hurvínek (M 131.1)

Poválečný motorový vůz pro lokálky, který získal svou přezdívku zřejmě podle dřevěného interiéru, ovládání pomocí lanek nebo velkých návěstních světel. V letech 1948 – 1956 bylo vyrobeno 549 kusů těchto vozů. V provozu byly velmi oblíbené pro svou jednoduchost a spolehlivost. Využívány byly ještě začátkem 90. let. Mnoho strojů se dochovalo na vlečkách jako posunovací lokomotivy, jiné byly přestavěny na prohlídkové vozy trakčního vedení.

Během sezóny bude cestující vozito do Lednice motorový vůz Hurvínek. Foto: Josef Vendolský.
Hurvínek

Parní lokomotiva Skaličak (433.001)

Tyto univerzální lokomotivy byly určené pro místní dráhy. Celá série byla vyrobena v roce 1948 jako pokračování nejmodernější verze jejich předchůdkyň, lokomotiv řady 423.0. Na rovině utáhly vlak těžký 1 500 tun rychlostí 41 km/h. Jezdily na Moravě i na Slovensku a závěr provozu prožily na bývalé Moravské západní dráze. Odtud pochází jejich krajová přezdívka Skaličák (podle deponie ve Skalici nad Svitavou). Poslední byly zrušeny v roce 1980.

Dvakrát během turistické sezóny sveze cestující historický vlak v čele s parní lokomotivou Skaličák. Foto: Milan Vojtek.
Skaličák