Výstavba nové opravárenské haly ve Středisku údržby Českých drah v Chebu pokračuje podle harmonogramu. Za necelých 9 měsíců stavebních prací se stavbařům podařilo provést demolici stávajících objektů, dokončit založení nové haly a administrativní budovy a  vystavět ocelovou nosnou konstrukci haly včetně opláštění a střechy. Práce se nyní přesunou do interiéru 176 metrů dlouhé tříkolejné haly. Stavba by měla být dokončena a předána v polovině roku 2026. Moderní středisko údržby za více než 755 milionů Kč bez DPH bude poskytovat servis regionálním i dálkovým vlakům.

„Cheb představuje jediné Středisko údržby ČD v Karlovarském kraji. Díky investicím do nové haly bude údržba koncentrována do jednoho místa, čímž dojde k výraznému zefektivnění údržbového procesu a snížení nákladů. Vlaky se budou do provozu vracet rychleji a ve špičkové kondici. Na dnešním kontrolním dni jsme si se zhotovitelem stavby potvrdili, že práce běží podle plánu, a věřím, že nejpozději v polovině roku 2026 budou moci do nové průjezdné haly vjet první vlaky Českých drah,“ říká místopředseda představenstva Českých drah a náměstek pro servis Michal Kraus.

Během uplynulých měsíců se stavbaři zaměřili na rychlé vybudování hrubé stavby haly a administrativní budovy. Tomu předcházela demolice předchozích objektů, včetně severní rotundy historického depa. Práce se s novým rokem postupně přesouvají do budoucích interiérů moderního opravárenského zázemí, začne budování opravárenských kanálů, technologických pracovišť, rozvodů pro jednotlivé technologie, zázemí dílen, skladovacích prostorů, ale i nových kanceláří a šaten zaměstnanců. Také se bude pokračovat v pokládce inženýrských sítí – vodovodu, kanalizace a plynové přípojky. Následně začne výstavba železničního spodku a svršku a dobuduje se trakční vedení. Celkové dokončení stavby je plánováno  na polovinu roku 2026. Při zdění využil zhotovitel i  zdicího robota.

Hala údržby v Chebu

„Jsem velice rád, že se nám podařilo splnit důležitý milník ve výstavbě, a to dokončení nosných konstrukcí a opláštění objektu. Budeme se snažit pokračovat v nastaveném rychlém tempu a dokončit celé opravárenské centrum v čase, ke kterému jsme se zavázali,“ uvedl zástupce zhotovitelského sdružení společností TSS GRADE a BERGER BOHEMIA Petr Heiland.

Hala bude také vybavena moderními technologiemi, které pomohou snižovat její energetickou náročnost. Na střeše se počítá s instalací fotovoltaických panelů a technologie ke sběru a dalšímu využití dešťové vody. Vytápění haly bude zajištěno efektivní kombinací plynové kotelny a tepelných čerpadel. Kromě samotné části pro servis vozidel se zaměstnanci údržbového střediska mohou těšit například na nové důstojné sociální zázemí nebo dílny mechaniků a elektromechaniků.

Hlavní parametry nové haly

  • tři koleje, každá o užitné délce 165 metrů pro možnost údržby ucelených souprav,
  • montážní kanály ve všech kolejích,
  • portálový jeřáb s nosností min. 12,5 tun po celé délce haly, který umožní výměnu komponentů umístěných na střeše vozidel,
  • hříž umožňující vývaz podvozků či dvojkolí,
  • 5 sad zvedáků umožňujících zvednutí až pěti vozových souprav nebo jednotek najednou,
  • montážní lávky pro přístup na střechy vozidel,
  • zařízení pro vyprazdňování uzavřených WC kolejových vozidel,
  • rozvod stlačeného vzduchu,
  • rozvod vody pro zbrojení vozidel,
  • dílny, sociální zázemí, skladové prostory.

České dráhy budou v modernizaci servisní infrastruktury pokračovat i na dalších místech v České republice. Jedná se především o výstavbu hal údržby, myček nebo sanitárních kolejí. V minulém roce České dráhy zahájily kromě Chebu i stavbu nové opravárenské haly ve Středisku údržby v Havlíčkově Brodě. Obdobné investice jsou v následujícím období plánovány i například v Českých Budějovicích, Olomouci nebo Praze. České dráhy plánují do roku 2031 investovat do rozvoje svého servisního zázemí přes 12 miliard korun.